A billentyűs hangszereken és különböző kütyükön játszó Tövisházi Ambrus (ex-Amorf Ördögök, Erik Sumo Band, Péterfy Bori & Love Band) tavaly csatlakozott a Tudósokhoz, amely hosszú ideje zenélt trióként (drMáriás, azaz Máriás Béla – ének, fúvós hangszerek, Endrei Dávid – basszusgitár, Jeli Gergely – dob). DrMáriás az MTI-nek elmondta, hogy a próbateremben az ösztönös muzsikálás, improvizálás közepette alakultak ki olyan számok, amelyek tragikomikusak és viccesek, a szerelemhez, az elvágyódáshoz kapcsolódnak. „Hosszú fennállása alatt a Tudósok sohasem foglalkozott a szerelem témájával, legfeljebb annak biológiai értelmében. Úgy tapasztaltuk, hogy mindig csak a szép és sikeres férfiak, illetve nők találnak egymásra, ezért ennek alternatívájaként a pikszisből kimaradók nevében is írtunk szerelmes dalokat. Így lett ilyen szám például a munkásoknak, a mozgássérülteknek, az anarchistáknak, a hajléktalanoknak, a burzsujoknak, a politikusoknak” – jegyezte meg a zenekarvezető.
Emlékeztetett drMáriás arra, hogy a Tudósok sem képvisel egyfajta zenei stílust, az eklektikus hozzáállás mindig jellemző volt, hol a funk, hol a punk, hol a dzsessz, hol a kísérleti performansz, hol a költészet volt előtérben. „Ambrus bekapcsolódásával kiérlelt paródiákat hozhattunk létre, egy-egy népszerű stílust a megszokottól eltérően szólítunk meg, értelmezünk, mintegy kelet-európai szemléletet lopva beléjük. Romstein címmel akad Rammstein-feldolgozás, ez a szexisták szerelmes dala groteszk és abszurd módon, a diszkószám a házastársak szerelmes dala Ha fojtogatsz címmel, a Vágd ki az ablakon meg egy keményvonalas, hagyományos rockdal” – sorolta drMáriás. A legszebb szerelmes dalok egyike a politikusoké, ez a Halhatatlanok. „A politika a betegség szintjéig átitatja életünket, elveszi a figyelmet sokkal fontosabb dolgokról. Ezt úgy érzékeltetjük, hogy előbb egy operetténekes romantikus módon udvarol az éppen aktuális vezérnek, majd hallhatjuk a búgó közönséget, amint dobálja a tojásokat, végül jön egy diszkós átvezetés, ami a felejtés fázisa. Képzőművészként is foglalkozom a politikai helyzetek és toposzok mint mai folklorisztikai és pop-art elemek felhasználásával. Úgy gondolom, hogy a popművészet és a punk társításával tudom az embereket kicsit elgondolkodtatni arról, miért is annyira elfogultak egy-egy téma iránt” – fejtette ki.
A Halhatatlanokhoz egy klip is készült, amelyben drMáriás azon festményeiből szerepel válogatás, amelyek politikusokat egy-egy híres festmény világába, stílusába helyeztek. A Tudósok lemezét egy csaknem tízperces dal, a Karcsi gyógyít, a hajléktalanok szerelmes dala zárja, amely drMáriás tavaly megjelent regénye, A balkáni tahó sajátos pszichothrilleres hangulatát idézi. „Hangszereket cseréltünk a stúdióban, ami mindig egy kellemes útja a feloldásnak. A dologból egy hosszú, blues-szerű valami sült ki, amihez egy rögtönzött szöveg került, amely a társadalom perifériáján élők mentalitásához kapcsolódik. Egy fejlődni kívánó hajléktalan kis odüsszeiája ez” – mondta. A Tudósok egy miniturnéja – Budapest mellett Eger, Debrecen, Nagyvárad és Pécs – keretében lép fel május 8-án az A38-on, ahol az új számok többségét eljátssza, természetesen a régi klasszikusok mellett. Az együttes a nyári fesztiválok közül biztosan ott lesz a soproni VOLT-on és az óbudai Szigeten. A nyolcvanas években a Vajdaságból indult Tudósok visszatér a gyökerekhez is: július 17-én a kishegyesi fesztiválon játszik. A Tudósok A38-as fellépésén a szentendrei Ricsárdgír lesz az előzenekar.